Specjalista radzi

Jak rozmawiać z dziećmi o emocjach?

O uczuciach, tak jak na różne inne tematy, warto i należy rozmawiać. Dziecko, które wie co się z nim dzieje, lepiej radzi sobie w sytuacjach trudnych, jest bardziej świadome siebie samego, ma dobre podstawy do budowania pozytywnego obrazu swojej osoby. Poniżej kilka wskazówek, jak się do tego zabrać:

1. Nie ma dobrych ani złych emocji. Nazywając je w ten sposób, podświadomie dajemy dziecku do zrozumienia, że niektórych z nich nie powinny przeżywać. Emocje mogą być ewentualnie przyjemne lub nieprzyjemne, niektóre z nich są trudne.
  2. Akceptujemy wszystkie emocje, ale nie akceptujemy każdego sposobu reagowania na nie.
  3. Z trudnymi emocjami można sobie radzić. Każdy ma na to inne sposoby. Niektórym, kiedy się złoszczą, pomaga np. przytulenie, ale dla kogoś innego taki sposób nie byłby skuteczny i mógłby go tylko jeszcze bardziej rozzłościć. Rodzic pokazuje dziecku różne sposoby na radzenie sobie ze smutkiem, złością, zazdrością, tęsknotą itd., a dziecko wybiera te, które według niego są najlepsze;
  4. Każdy człowiek przeżywa emocje- zarówno dzieci jak i dorośli;
  5. O trudnych emocjach rozmawiamy z dzieckiem kiedy jest spokojne i zrelaksowane. Taką rozmowę warto poprzeć odpowiednią bajką. Wartościowe pozycje książkowe dla dzieci o tej tematyce:
  • „Uczuciometr inspektora Krokodyla” Susanna Isern;
  • „Moja supermoc. Uważność i spokój żabki. Historie, gry i zabawy Mindfulness” Eline Snel;
  • „Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę” Agnieszka Stążka- Gawrysiak;
  • „Co robić, gdy się złościsz. Techniki zarządzania złością” dr Dawn Huebner;
  • „Kolorowy potwór” Anna Llenas- wersja pop-up;
  • „Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też” Urszula Młodnicka- Kornaś, Agnieszka Waligóra

6.  Pamiętajmy, że dziecko uczy się głównie poprzez modelowanie czyli obserwowanie zachowań innych. Należy więc dawać dziecku dobry przykład na co dzień, bo ono nas cały czas obserwuje i naśladuje zachowania osób, które uznaje za ważne;

7.  Wszystkie emocje są potrzebne, każda z nich mówi nam coś ważnego- np. tęsknota pokazuje nam kto jest dla nas ważny, a złość, że nasze granice zostały przekroczone.

Jeśli są Państwo zainteresowani jakich technik radzenia sobie z trudnymi emocjami warto uczyć dzieci, zapraszamy do kontaktu na 4parents.

Paulina Kwidzińska, pedagog specjalny
      Sylwia Ziółkowska, pedagog specjalny