Jak radzić sobie z emocjami? - artykuł - Przedszkole w Kowalach

Jak radzić sobie z emocjami? - artykuł

CzÄ™sto dzieci w wieku przedszkolnym miewajÄ… napady agresji. Można takie zachowanie malucha tÅ‚umaczyć buntem, który jest normalnym etapem rozwoju albo wziąć towarzyszÄ…ce dziecku emocje pod lupÄ™ i siÄ™ nim przyjrzeć, zastanowić siÄ™, jakie jest ich podÅ‚oże. My zdecydowanie rekomendujemy tÄ™ drugÄ… opcjÄ™. W jaki sposób zacząć pracÄ™ na emocjami?

Nazwij emocje

To jeden z podstawowych ruchów, ponieważ, żeby za­­cząć dziaÅ‚ać trzeba ­dowiedzieć siÄ™, co czuje nasze dziecko. Nie zawsze jednak jest w stanie nam powiedzieć, wiÄ™c dobrÄ… praktykÄ… jest pomoc w nazewnictwie uczuć. Podczas rozmowy z maluchem dopytuj, np. „smutno Ci byÅ‚o, kiedy wyjeżdżaliÅ›my od babci, prawda?”, „przestraszyÅ‚eÅ› siÄ™ psa sÄ…siada, co?” czy „rozgniewaÅ‚ CiÄ™ kolega, tak?”. Przedszkolakowi Å‚atwiej bÄ™dzie zrozumieć swoje emocje, jeÅ›li zostanÄ… one nazwane. Nie zadawaj jednak zbyt trudnych i rozbudowanych pytaÅ„, dlatego że może to przytÅ‚oczyć malucha.

NawiÄ…zuj do wÅ‚asnych przeżyć

Jest to dobry sposób, żeby zdobywać zaufanie dziecka, ponieważ troskliwe „wiem, co czujesz” nie zawsze jest wystarczajÄ…ce. Opowiedz maluchowi o sytuacjach, które miaÅ‚y miejsce w przeszÅ‚oÅ›ci oraz o uczuciach, które Ci wtedy towarzyszyÅ‚y. Twoja opowieść pomoże dziecku zrozumieć, że to, co aktualnie przeżywa, jest caÅ‚kowicie normalne i każdy kiedyÅ› tego doÅ›wiadczyÅ‚. Poza tym Å›wiadomość, że mama czy tata dali radÄ™ w podobnej sytuacji dodaje przedszkolakowi otuchy.

Nie generuj strachu

CzÄ™sto, gdy rodzice nie mogÄ… zapanować nad zachowaniem dziecka, szczególnie w miejscach publicznych siÄ™gajÄ… po strach jako narzÄ™dzie majÄ…ce na celu uspokojenie go. PadajÄ… niemiÅ‚e wyrażenie np. „jeÅ›li nie przestaniesz pÅ‚akać, pan przyjdzie i CiÄ™ zabierze”. W wielu przypadkach osiÄ…gany jest jednak odwrotny efekt. PamiÄ™tajmy wiÄ™c, żeby zapanować najpierw nad swoimi emocjami, a później dopiero starać siÄ™ opanować postawÄ™ dziecka. Tym bardziej że przykre sÅ‚owa kierowane do malucha pobudzajÄ… negatywne emocje i lÄ™k.

Wycisz dziecko

Na zachowanie przedszkolaka wpÅ‚ywa wiele bodźców, które przekÅ‚adajÄ… siÄ™ na uczucia, a te czÄ™sto gromadzÄ… siÄ™ przez caÅ‚y dzieÅ„ i w koÅ„cu uchodzÄ…. StÄ…d bierze siÄ™ histeria, Å‚zy czy gniew. Warto wiÄ™c zadbać o aktywność, która pomoże dziecku wyÅ‚adować emocje. Może być to rodzinna wycieczka rowerowa, dÅ‚ugi spacer czy wizyta na basenie. Unikajmy nadmiernego grania na komputerze, spÄ™dzania czasu z telefonem w rÄ™ce czy oglÄ…dania telewizji.

Zadbaj o równość

Åšwiadomość, że rodzice sÄ… obok i pomogÄ… stawić czoÅ‚a każdej sytuacji, daje na­­prawdÄ™ dużo. Ważne jest jednak to, żeby dziecko byÅ‚o tego Å›wiadome. Traktuj je na równym sobie poziomie, nie patrz na nie z góry. Dzieci rozumiejÄ… wiÄ™cej, niż nam siÄ™ wydaje i chcÄ… być traktowane na równi z dorosÅ‚ymi, jak peÅ‚nowartoÅ›ciowi ludzie, a nie jak maluchy, które majÄ… tylko nakazy i zakazy. Możemy zapewnić CiÄ™, że podejÅ›cie do pociechy po partnersku przeÅ‚oży siÄ™ pozytywnie na Wasze relacje.

Po prostu kochaj

Przytulenie potrafi być lekiem na całe zło, ale tylko w sytuacji, gdy dziecko sobie tego życzy. Nie naruszaj granic malucha i poczekaj, aż samo wpadnie w Twoje ramiona. Oczywiście warto wykonać pierwszy krok i zachęcić do bliskości, ponieważ daje ona poczucie bezpieczeństwa i miłości.

SiÄ™gnij po wsparcie

Czasem rozmowy, tulaski i praca nad zachowaniem nie wystarczajÄ…. Przyda siÄ™ wtedy wsparcie preparatu przebadanego klinicznie, który wspiera dzieci z obniżonÄ… koncentracjÄ… uwagi, nadpobudliwoÅ›ciÄ…, nieprawidÅ‚owym zachowaniem, czy agresjÄ…. My szczególnie polecamy suplementacjÄ™ Equazen, dawniej eye q, ponieważ oprócz pozytywnego wpÅ‚ywu na zachowanie dziecka wspiera również rozwój czytania, pisania oraz rozwój mowy.

źródÅ‚o: mojprzedszkolak.pl

Data dodania: 2023-01-31 19:26:22
Data edycji: 2023-01-31 19:54:17

Zobacz co dzieje siÄ™ w naszych grupach!

”Sukces, podobnie jak szczęście, nie może być celem. Musi pojawić siÄ™ przy okazji, być niezamierzonym efektem ubocznym czyjegoÅ› poÅ›wiÄ™cenia sprawie wiÄ™kszej niż on sam.”