Specjalista radzi

ROZWÓJ MOWY A ODDECH

U dzieci w wieku przedszkolnym oprócz wad wymowy  obserwuje się opóźniony rozwój mowy, zaburzenia słuchu, mowę niedbałą czy też nieprawidłowy oddech.

Bardzo często można zauważyć, że wada wymowy to jedynie  wierzchołek góry lodowej. U podstaw leży ustne oddychanie, nieprawidłowa pozycja języka oraz nieprawidłowe połykanie.

Zachęcam do obejrzenia : Mouth Breathing

Konsekwencje oddychania ustami

– odwodnienie
 – wady wymowy
- drażliwość i wzmożone reakcje na stres
- nieprawidłowy rozrost twarzoczaszki
- częste choroby i infekcje
- powiększone migdałki, nawracanie migdałków
- nieprawidłowe połykanie
– trudności w koncentracji, percepcji
                                          – brak pionizacji języka
- wady zgryzu
- wysokie podniebienie
– hipotonia mięśnia okrężnego ust
- złe samopoczucie

Przyczyny oddychania ustami są różne :  -obniżone napięcie mięśniowe; częste infekcje górnych dróg oddechowych; alergie; powiększone migdały; parafunkcje, takie jak ssanie palca; smoczek, karmienie butelką przez długi czas, polipy w nosie, skrócone wędzidełko górnej wargi/ języka,  wady zgryzu,  nawyki.

Bardzo ważne jest odnalezienie powodu, dla którego dziecko oddycha buzią. Oddychanie ustami w 80% jest nawykowe, czyli jest pozostałością np. choroby migdała.

Propozycje ćwiczeń oddychania nosem

– dmuchanie na papierki umieszczone na talerzyku (talerzyk kładziemy pod nos, między nos a usta)

– dmuchanie baniek mydlanych nosem
– zdmuchiwanie świeczki nosem
- ćwiczenia oddechowo relaksacyjne przy muzyce
                                                         – fleciki nosowe
– słuchanie bajki, oglądanie bajki ze szpatułka między ustami, nos oddycha

MUSIMY PAMIĘTAĆ, ŻE DO TYCH ĆWICZEŃ I DO TEGO, ABY „WYMAGAĆ” OD DZIECKA  ZAMKNIĘCIA BUZI, MUSIMY MIEĆ PEWNOŚĆ, ŻE NIE MA ŻADNYCH PRZECIWWSKAZAŃ ZDROWOTNYCH!

Mirosława Krupa - logopeda

Data dodania: 2023-02-02 22:08:49