Adaptacja dziecka w przedszkolu - praktyczny poradnik dla Rodziców - artykuł - Przedszkole w Kowalach
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Adaptacja dziecka w przedszkolu - praktyczny poradnik dla Rodziców - artykuł

Adaptacja w przedszkolu może być trudna – i to nie tylko dla dziecka, ale także dla Ciebie. Każda mama i każdy tata przeżywa to rozstanie. Co zrobić, aby adaptacja do przedszkola byÅ‚a sprawna i bezbolesna?

 

Wyobraź sobie, że od zawsze jesteÅ› z kimÅ›, kto CiÄ™ kocha i opiekuje siÄ™ TobÄ…. Kiedy rozbijesz kolano – dmucha lub caÅ‚uje, żeby nie bolaÅ‚o. Kiedy jesteÅ› gÅ‚odny – daje pysznÄ… zupÄ™ pomidorowÄ…. Kiedy chcesz porozmawiać – wysÅ‚ucha. 

 

Pewnego dnia okazuje siÄ™, że musisz siÄ™ z tÄ… osobÄ… rozstać!  Zastanawiasz siÄ™, gdzie jest, kiedy po Ciebie wróci. Zamiast niej masz wokóÅ‚ siebie mnóstwo nowych ludzi. Czujesz siÄ™ zdezorientowany i opuszczony. Tak może czuć siÄ™ Twój trzylatek pierwszego dnia przedszkola. Wiemy, że to trudny czas, ale pomożemy Ci przez niego przejść (wzglÄ™dnie) spokojnie. Najtrudniejsze i najbardziej decydujÄ…ce sÄ… pierwsze dni. DziÄ™ki temu artykuÅ‚owi dobrze je zaplanujesz. Tu znajdziesz wszystkie informacje, których potrzebujesz przed „oddaniem” dziecka do przedszkola.

 

Adaptacja jest procesem przystosowania do zmiany. W tym przypadku mamy do czynienia z przystosowaniem do nowego Å›rodowiska peÅ‚nego nowych dorosÅ‚ych i nowych rówieÅ›ników. A także samego miejsca i panujÄ…cych tam zasad. PójÅ›cie do przedszkola to nowy rozdziaÅ‚ w życiu każdego dziecka. I w tej nowej sytuacji musi odnaleźć siÄ™ caÅ‚a rodzina. Różne dzieci w różny sposób radzÄ… sobie z adaptacjÄ… do przedszkola. Strategie adaptacji opracowane przez AnnÄ™ I. BrzeziÅ„skÄ… i NataliÄ™ Ożadowicz można podzielić na poniższe rodzaje (chociaż istniejÄ… też inne podziaÅ‚y):

  • pozytywne:
    • twórczÄ… adaptacjÄ™ – dziecko chÄ™tnie chodzi do przedszkola, bawi siÄ™ z rówieÅ›nikami, z powodzeniem wykonuje zadania wynikajÄ…ce z planu dnia obowiÄ…zujÄ…cego w przedszkolu, jest samodzielne;
    • „powolne rozgrzewanie siÄ™” – dziecko zaczyna zabawÄ™ z rówieÅ›nikami, rzadko pÅ‚acze przy rozstaniu z rodzicem, z zachÄ™tÄ… nauczyciela wykonuje zadania;
  • negatywne:
    • lÄ™kowÄ… i indyferentnÄ…, ulegÅ‚ość – dziecko po rozstaniu z rodzicem niechÄ™tnie wspóÅ‚pracuje z rówieÅ›nikami, jest zalÄ™knione, maÅ‚omówne;
    • bunt i rozżalenie – dziecko przeżywa nawet drobne niepowodzenia, nie chce uczestniczyć w zajÄ™ciach proponowanych przez nauczyciela, wyraża swoje niezadowolenie poprzez rzucanie siÄ™ na podÅ‚ogÄ™, krzyk, gniew, pÅ‚acz; w kontaktach z rówieÅ›nikami pojawia siÄ™ zÅ‚ość i agresja.

Jak sugerujÄ… badania z 2012 roku, zdecydowana mniejszość dzieci potrafi poradzić sobie ze zmianÄ… w sposób pozytywny, twórczy. W grupie badawczej tylko 38% dzieci w sposób spokojny i konstruktywny znajdowaÅ‚o swoje miejsce w grupie lub powoli wdrażaÅ‚o siÄ™ do trybu życia przedszkola. PozostaÅ‚e trzylatki stosowaÅ‚y strategie negatywne.

 

Badacze stwierdzili, że w sposób pozytywny częściej (ale nie zawsze) adaptowaÅ‚y siÄ™ dzieci:

  • starsze,
  • o wysokim i zrównoważonym poziomie rozwoju psychoruchowego,
  • które wczeÅ›niej chodziÅ‚y także do żłobka,
  • matek z wyższym wyksztaÅ‚ceniem.

 

Wyniki innych badaÅ„ sugerujÄ…, że dodatkowym czynnikiem jest też pÅ‚eć dziecka (dziewczynki generalnie Å‚atwiej siÄ™ adaptujÄ…), indywidualne cechy ukÅ‚adu nerwowego, wysoka inteligencja i poziom rozwoju intelektualnego. Poza tym wpÅ‚yw na adaptacjÄ™ ma także samo przedszkole: kadra, a nawet warunki lokalowe.

 

Ale uwaga! Wszystkie te czynniki wpÅ‚ywajÄ…ce na gotowość przedszkolnÄ… dziecka nie dziaÅ‚ajÄ… w izolacji, ani nie sÄ… matematycznie precyzyjnÄ… prognozÄ…. Na przykÅ‚ad czterolatek może mieć wiÄ™ksze trudnoÅ›ci z adaptacjÄ… niż dwuipóÅ‚latek. Trudno przewidzieć, czy akurat Twoje dziecko bÄ™dzie miaÅ‚o problemy z adaptacjÄ…. Jest to zÅ‚ożony proces, na który ma wpÅ‚yw zarówno samo dziecko, jak i Å›rodowisko zewnÄ™trze, czyli rodzina i placówka przedszkolna.

 

Jak wczeÅ›niej przygotować siÄ™ do adaptacji przedszkolnej? Rady dla rodziców

 

  • ZachÄ™caj dziecko do samoobsÅ‚ugi. Samodzielnie rozbieranie czy zakÅ‚adanie bucików przyda siÄ™ w przedszkolu, ale też wzmocni samoocenÄ™ dziecka, pewność siebie i dumÄ™ z wÅ‚asnych możliwoÅ›ci. UmiejÄ™tnoÅ›ci samoobsÅ‚ugowe, które może opanować trzylatek to na przykÅ‚ad: mycie rÄ…k i buzi, mycie zÄ™bów, korzystanie z nocnika czy toalety (z pomocÄ… nauczycielki przy podcieraniu pupy), czy samodzielne jedzenie.
  • Angażuj dziecko w codzienne prace domowe. Wieczorne sprzÄ…tanie zabawek i pilnowanie porzÄ…dku we wÅ‚asnym kÄ…ciku powinno wejść dziecku w nawyk. Można też  prosić dziecko o pomoc np. przy myciu warzyw do obiadu czy ukÅ‚adaniu sztućców na stole.
  • ZachÄ™caj do rozpoznawania i zbierania swoich zabawek na placu zabaw.
  • JeÅ›li masz takÄ… możliwość – zostawi dziecko kilka razy z dziadkami czy ciociÄ…, aby oswoiÅ‚o siÄ™ z sytuacjÄ…, że rodziców przez chwilÄ™ nie ma obok.
  • Kiedy zdecydujesz siÄ™, że już czas wysÅ‚ać dziecko do przedszkola i wybierzesz placówkÄ™ – nie wahaj siÄ™. Twoja niepewność na pewno udzieli siÄ™ dziecku. OczywiÅ›cie, może siÄ™ zdarzyć, że placówka nie odpowiada wymaganiom Twoim i Twojego dziecka. Nie podejmuj jednak decyzji o zmianie przedszkola (lub rezygnacji z niego) pochopnie i w emocjach – a na pewno nie po pierwszym tygodniu. Zaufaj nauczycielowi – Wasza wspóÅ‚praca jest bardzo ważna w caÅ‚ym procesie adaptacji.
  • UÅ‚óż plan dnia – zwÅ‚aszcza posiÅ‚ków czy drzemek – w sposób zbliżony do przedszkolnego. Zajrzyj na stronÄ™ www przedszkola, tam czÄ™sto publikowane sÄ… ramowe plany dnia. JeÅ›li tego nie ma – skontaktuj siÄ™ bezpoÅ›rednio z przedszkolem. 
  • Pokaż maluchowi przedszkole podczas spacerów. Opowiedz, jak wyglÄ…da życie przedszkolaka, np. że jest szatnia i każdy ma swojÄ… szafkÄ™ ze znaczkiem.
  • Baw siÄ™ w przedszkole z trzylatkiem i np. pluszakami albo innymi dziećmi na placu zabaw czy w domu.
  • Opowiadaj wÅ‚asne historie z czasów przedszkolnych albo inne zabawne historyjki zwiÄ…zane z tym miejscem (na dole artykuÅ‚u polecamy książki dla dzieci o przedszkolu). Ważne, aby byÅ‚y pozytywne! Możesz także opowiadać o różnych ciekawych formach spÄ™dzania czasu w przedszkolu, np. o oglÄ…daniu teatrzyków, wspólnym Å›piewaniu piosenek, spacerach, wycieczkach.
  • ZachÄ™caj dziecko do kontaktu z rówieÅ›nikami oraz z dorosÅ‚ymi, np. na placu zabaw. W tym wieku osobnÄ… zabawÄ™ „w pobliżu” innych dzieci można uznać za wstÄ™p do dalszej integracji.
  • Nie wprowadzaj innych dużych zmian w okresie adaptacji i przed niÄ…. Zadbaj o odstawianie smoczka czy odpieluchowanie, zanim wyÅ›lesz dziecko do przedszkola –  wiele placówek wymaga, aby dziecko korzystaÅ‚o już z nocnika.
  • Pójdź razem z dzieckiem na zakupy wyprawki do przedszkola. Sprawdź, co jest wymagane w wybranej przez Ciebie placówce – czÄ™sto sÄ… to np. kapcie, kocyk, poduszka, a dodatkowo pluszak (w czasach COVIDu wprowadzono ministerialny zakaz przynoszenia pluszaków, obecnie jest on zdjÄ™ty). BÄ™dÄ… też potrzebne ubranka na zmianÄ™.
  • Kup wygodne ubranka, które dziecku Å‚atwo bÄ™dzie (nawet samodzielnie) zdjąć i zaÅ‚ożyć (może wybierz nowÄ…, wymarzonÄ… sukienkÄ™ dla dziewczynki, fajnÄ… koszulkÄ™ dla chÅ‚opca?).
  • JeÅ›li masz takÄ… możliwość, przez pierwszy tydzieÅ„ lub dwa zostaw trzylatka w przedszkolu na krócej niż „docelowo”. Zazwyczaj zaleca siÄ™ stopniowe wydÅ‚użanie pobytu w przedszkolu. DziÄ™ki temu buduje siÄ™ u dziecka pozytywny obraz nowego miejsca.

 

Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu

Na specjalnie organizowanych zajÄ™ciach adaptacyjnych w przedszkolu dziecko bÄ™dzie miaÅ‚o okazjÄ™ poznać „nowy teren”, a być może także inne dzieci (chociaż prawdopodobnie chÄ™tniej na poczÄ…tku zajmie siÄ™ zabawkami).

Trzylatek bÄ™dzie mógÅ‚ obejrzeć salÄ™, gdzie bÄ™dzie siÄ™ bawiÅ‚, Å‚azienkÄ™ i szatniÄ™. W niektórych przedszkolach także plac zabaw. Warto, żeby dziecko miaÅ‚o okazjÄ™ oswoić siÄ™ z nowÄ… przestrzeniÄ…. To może wydawać siÄ™ niezbyt ważne, ale… Kiedy moja czteroletnia córka po raz pierwszy weszÅ‚a na przedszkolny plac zabaw, zaczęła pÅ‚akać i dÅ‚ugo nie mogÅ‚a przestać. Później powiedziaÅ‚a mi, że plac wydaÅ‚ jej siÄ™ za duży. Nie miaÅ‚a wczeÅ›niej zajęć adaptacyjnych, bo poszÅ‚a do starszej grupy. MyÅ›lÄ™, że gdyby oswoiÅ‚a siÄ™ wczeÅ›niej z tÄ… przestrzeniÄ…, prawdopodobnie nie miaÅ‚ybyÅ›my później takiego problemu. Jednym sÅ‚owem – trudno jest przewidzieć, czego potrzebuje Twoje dziecko. Najlepiej wiÄ™c postarać siÄ™ oswoić je ze wszystkim, z czym siÄ™ da. W trakcie zajęć adaptacyjnych możesz zachÄ™cać dziecko do brania udziaÅ‚u w zabawach organizowanych przez nauczycielki, ale go nie zmuszaj, jeÅ›li nie ma na to ochoty.

ZajÄ™cia adaptacyjne sÅ‚użą nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom. 

 

 

Udana adaptacja 3-latka w przedszkolu – 7 żelaznych zasad

  • Zachowaj spokój. „Dzieci »czytajÄ…« rodzica. JeÅ›li jesteÅ›my pozytywnie nastawieni do placówki, pobytu dziecka i nie boimy siÄ™ rozstać z dzieckiem, to ono, widzÄ…c naszÄ… pewność i spokój, też pójdzie chÄ™tniej”, radzi mgr Jagoda Turowska. PamiÄ™taj, Twoje dziecko sobie poradzi! Jest otoczone dziećmi w swoim wieku i odpowiednio przygotowanymi dorosÅ‚ymi. Przedszkole pomoże mu w dalszym rozwoju – spoÅ‚ecznym, ale też emocjonalnym czy intelektualnym.
  • Tylko pozytywne komunikaty i uÅ›miech. JeÅ›li nie jesteÅ› w stanie przestrzegać tej zasady, postaraj siÄ™ „oddelegować” odprowadzanie komu innemu.
  • Nie zmieniaj zasad, przestrzegaj umów. JeÅ›li dziecko pÅ‚acze przy rozstaniu – nie zabieraj go z powrotem. JeÅ›li wpada w histeriÄ™, gdy nie chce wyjść do przedszkola – nie zgadzaj siÄ™ na to, by zostaÅ‚o w domu.
  • Pilnuj rutyny. Rano róbcie zawsze te same rzeczy w tej samej kolejnoÅ›ci. Np. wstawanie, buziak, ubieranie, Å›niadanie, mycie zÄ™bów, buty, wychodzenie… Zawsze staraj siÄ™ żegnać w ten sam sposób. Możecie wczeÅ›niej ustalić, w jaki sposób to zrobicie – buziakiem, machaniem czy „żóÅ‚wikiem”.
  • Po przedszkolu wygospodaruj jak najwiÄ™cej czasu dla dziecka. Bez patrzenia w telefon czy sprzÄ…tania (chyba że robicie to razem). Skup siÄ™ na swoim przedszkolaku i porozmawiaj. Nie ponaglaj, jeÅ›li nie chce rozmawiać o przedszkolu. Możesz rozpocząć od opisania swojego dnia i poczekać, aż dziecko samo zechce siÄ™ czymÅ› z TobÄ… podzielić. „Poważnie traktuj problemy dziecka, np. zgubiony rysunek. Uważnie oglÄ…daj jego obrazki i nigdy nie wyrzucaj ich przy dziecku”, przestrzega mgr Anna Kucharska.
  • Rozmawiaj z nauczycielem. WspóÅ‚praca rodziców z przedszkolem jest konieczna, aby uÅ‚atwić dziecku adaptacjÄ™. „Znajdź chwilÄ™ na szczerÄ… rozmowÄ™ z wychowawcami. Opisz, z czym dziecko ma problemy, jakie sÄ… jego zainteresowania i mocne strony. Podziel siÄ™ swoimi lÄ™kami. To bardzo uÅ‚atwi proces adaptacyjny”, radzi mgr Agata MiÄ…sik. JeÅ›li czujesz, że dzieje siÄ™ coÅ› niedobrego (np. dziecko zaczęło siÄ™ moczyć w nocy), porozmawiaj z nauczycielkÄ…. OczywiÅ›cie, bez obecnoÅ›ci dziecka. Twój niepokój o jego dobrostan bÄ™dzie mniejszy, jeÅ›li bÄ™dziesz na bieżąco kontaktować siÄ™ z przedszkolem.
  • PamiÄ™taj, przedszkole to fajne miejsce. Sama siÄ™ do tego przekonaj, a potem przekonaj dziecko. SprawdzonÄ… metodÄ… Ewy ze Åšwidnika, mamy jedynaka, jest pokazanie przedszkola jako elitarnego klubu, do którego wstÄ™p ma Twoje dziecko, ale już nie rodzice. „»Ja też bym siÄ™ tak chciaÅ‚a uczyć o Å›limakach… Ale wolno tylko przedszkolakom… To chyba już wiesz wiÄ™cej ode mnie!« To dziaÅ‚aÅ‚o doskonale”, wspomina Ewa. Możesz wykorzystać inne zainteresowania dziecka albo to, co aktualnie jest „przerabiane” w przedszkolu (skÄ…d możesz siÄ™ tego dowiedzieć – patrz wyżej).

 

Komunikacja w czasie adaptacji (i nie tylko)

Jakie komunikaty sÄ… pozytywne

  • MiÅ‚ego dnia!
  • Baw siÄ™ dobrze!
  • MiÅ‚ej zabawy!
  • To bÄ™dzie super dzieÅ„!
  • BÄ™dziesz siÄ™ bawiÅ‚ autkami? A może klockami?
  • Bardzo mi zaimponowaÅ‚eÅ› wczoraj. Sam wÅ‚ożyÅ‚eÅ› buty!
  • WierzÄ™, że dasz radÄ™!

Tego nie mówimy

  • Nie bój siÄ™!
  • Nie masz siÄ™ czego bać!
  • Widzisz, tutaj nie jest tak strasznie!
  • A zobacz, on nie pÅ‚acze/już siÄ™ ubraÅ‚/Å‚adnie idzie do sali!
  • Inne dzieci bÄ™dÄ… siÄ™ z ciebie Å›miać, kiedy zobaczÄ…, jak pÅ‚aczesz!
  • Zobaczysz, w przedszkolu ciÄ™ nauczÄ… dyscypliny!
Data dodania: 2023-08-28 13:07:22
Data edycji: 2023-08-28 13:09:32
Ilość wyświetleń: 60

Kalendarz

Grupy

Zobacz co dzieje siÄ™ w naszych grupach!
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

”Sukces, podobnie jak szczęście, nie może być celem. Musi pojawić siÄ™ przy okazji, być niezamierzonym efektem ubocznym czyjegoÅ› poÅ›wiÄ™cenia sprawie wiÄ™kszej niż on sam.”

Victor Frankl



Nasz cel: wszechstronny rozwój wychowanków
Gmina Kolbudy
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej