Przedszkolaki Reporterzy

Projekt Przedszkolaki – Reporterzy

W naszym przedszkolu wdrażany będzie projekt  „Przedszkolaki- Reporterzy. ” Wezmą w nim udział dzieci z polskich przedszkoli Litwy, Belgii, Czech i Łotwy oraz dzieci z naszego przedszkola. Mamy nadzieję, że niebawem dołączą do nas również przedszkola z innych krajów. Będziemy miedzy innymi tworzyć reportaże z życia dzieci i tworzyć ich księgę, pisać do siebie listy i wymieniać się zdjęciami.

Ideą projektu jest nawiązanie relacji pomiędzy dziećmi. Będą one mogły wymieniać się myślami, poznawać swoje tradycje narodowe, dostrzegać podobieństwa między sobą i akceptować różnice.

Przedszkolaki z Polski korespondując z dziećmi które mają kontakt z językiem polskim tak często jak one będą pełnić role nauczycieli języka co może je skłonić do szczególnej staranności w jego używaniu.

Dzieci wzmocnią swoją tożsamość narodową i będą dzielić się wiedzą na temat polskich tradycji narodowych. Poszerzy to ich wiedzę na temat historii i kultury Polski.

Mamy nadzieję, że zaaprobują Państwo udział dzieci w tym projekcie. Prosimy o wyrażenie na to pisemnej zgody.

Cele:

• budzenie umiłowania tradycji i tożsamości narodowej,
  • kształcenie wartości moralnych i obywatelskich;
  • kształtowanie poczucia wartości jako członka społeczności europejskiej,
  • poszerzanie wiedzy o świecie,
  • kształtowanie umiejętności współpracy w grupie rówieśniczej,
  • budowanie poczucia własnej wartości,
  • rozwijanie umiejętności formułowania myśli,
  • kształtowanie pozytywnych zachowań i postaw wobec drugiego człowieka,
  • promocja przedszkoli i osiągnięć wychowanków,

Uczestnicy projektu:

• Przedszkole w Kowalach
  • Polskie przedszkola na terenie Europy

Zarys działań:

1. Tworzenie cyklu reportaży z życia dzieci (raz na miesiąc) -Dzieci z przeszkoli piszą w grupach reportaże na zadany temat (i wymieniają się nimi tworząc zbiór.
  2. Wspólne świętowanie – Dzieci wysyłają sobie życzenia z okazji świąt.
  3. Wymiana zdjęć i relacji z przedszkolnych imprez -Dzieci opowiadają sobie o życiu przedszkola. Relacjonują wydarzenia i imprezy.
  4. Ulubione miejsca w obiektywie – Wysyłanie zdjęć z rodzinnych wycieczek i wakacji – gdzie bywamy? Zaznaczanie miejsc na mapie.

Osoby odpowiedzialne:
Dorota Szlendak